Powiązanie pól w skrypcie

Platforma Focus Contact Center umożliwia definiowanie powiązań logicznych pomiędzy poszczególnymi polami formularzy w skrypcie kampanii. Wybór w jednym polu powoduje ograniczenie / rozszerzenie / zmianę zestawu możliwych do wyboru opcji w innym polu formularza, bądź ukrycie lub pokazanie innego pola formularza. Pola warunkowe służą do wyświetlania pól formularza w skrypcie, które są uwarunkowane odpowiedzią klienta na pytania wcześniejsze. Taka opcja ułatwia agentowi wypełnianie scenariusza poprzez omijanie pytań, które nie odnoszą się do danego klienta. Dodatkowo agent nie musi przełączać się pomiędzy stronami skryptu - wszystkie pola scenariusza widoczne są na jednej stronie, co jest wygodną formą pracy.

Konfiguracja pozwiązywania pól w skrypcie

Aby przejść do możliwości konfiguracji powiązania pól w skrypcie należy wejść w okno konfiguracji skryptu poprzez ścieżkę:

Manu → Kampanie → Skrypt

Rys. 1 – ścieżka do wyboru definiowania skryptów

Następnie otworzy się okno wszystkich zapisanych skryptów Skrypty – rysunek 2. Możesz dodać nowy skrypt, lub edytować któryś z zapisanych:

Rys. 2 – Okno definiowania skryptów z możliwymi opcjami.

W oknie Edycji skryptu w pierwszej kolejności należy podać wszystkie możliwe opcje jakie będą dostępne do wyboru w skrypcie – pkt. 1 rys.3.

Następnie należy przejść do sekcji Pola Formularzy i zdefiniować zarówno Typy pól formularza, czy są wymagane czy nie, czy pokazać etykietkę, oraz zdefiniować opcje.

Dostępne opcje definiujemy poprzez wpisanie ich po przecinku. Można następnie przejść do kolumny Domyślnie i zaznaczyć jaka z opcji ma być ustawiona domyślnie w skrypcie na konkretnym polu formularza. – Punkt 2 Rys.3

Jak już posiadamy zdefiniowane pola formularzy przechodzimy do Powiązywania Pół. – pkt. 3 Rys.3. Otworzy się okno konfigurowania zależności pól formularza.

Rys. 3 – Okno edycji skryptu.

 Okno konfiguracji przedstawia rysunek 4:

Rys. 4 – Okno definiowania powiązania pól w skrypcie.

Możemy również zaimportować z pliku powiązania pól poprzez kliknięcie w opcję Importuj oraz wgrania odpowiedniego pliku w formacie XMLX.

Możemy również zdefiniować samodzielnie poszczególne opcje wybierając przycisk Dodaj. Wyświetli się linia z polami do wypełnienia (Rys. 5).

Rys. 5 – Okno z możliwością definiowania powiązań pól skryptu z nowo dodaną linią do konfiguracji z zaznaczonym miejscem do konfiguracji Pola źródłowego.

Pole źródłowe – jest to pole, w którym będziemy dokonywać wyboru z pośród dostępnych opcji zdefiniowanych w sekcji Pola formularza.

 Rys. 6 – Okno z możliwością definiowania powiązań pól skryptu zaznaczonym miejscem do konfiguracji Wartości

Wartość – tutaj definiujemy wybór, po którym ma się zadziać konkretna akcja – wybór dostępny ze zdefiniowanych opcji w kroku Pole źródłowe. Każdą wartość należy wpisać z klawiatury komputera dokładnie tak samo jak zostały napisane opcje w polu Opcje w sekcji Pola formularza. Następnie przechodzimy do pola o nazwie Pole Powiązane (Rys. 7).

Rys. 7 – Okno z możliwością definiowania powiązań pól skryptu zaznaczonym miejscem do konfiguracji Pola powiązane

Pole powiązane – tutaj należy wybrać z dostępnych możliwości pole formularza, którego ma dotyczyć konkretnie wybrana akcja. Następnie przejść należy do wyboru Akcji jaka ma się zadziać z wybranym polem powiązanym (Rys. 8).

Rys. 8 – Okno z możliwością definiowania powiązań pól skryptu zaznaczonym miejscem do wybrania Akcji

Pola możemy uwarunkować następującymi akcjami:

  • options (opcje) - określa zakres dostępnych opcji do wyboru w polu powiązanym, które możemy zdefiniować z klawiatury komputera poprzez wpisanie ich w polu Parametr. W polu Parametr można wpisać więcej niż jedną daną, muszą one być oddzielone od siebie średnikiem oraz muszą być identycznie wpisane jak parametr zdefiniowany w polu opcje w sekcji Pole formularza. Ponadto parametry jakie wpisujemy muszą się zawierać w opcjach z konkretnego pola powiązanego jaki został wybrany w definiowanym warunku.
  • add (dodaj) - dodaje wpisaną wartość w polu formularza – wartość jaką chcemy dodać do opcji w wybranym wcześniej polu powiązanym wpisujemy w polu Parametr. Możemy wpisać jedną lub więcej opcji oddzielając je średnikiem.
  • remove (usuń) - usuwa wpisaną wartość w polu formularza - wartość jaką chcemy usunąć z  dostępnych opcji w wybranym wcześniej polu powiązanym wpisujemy w polu Parametr. Możemy wpisać jedną lub więcej opcji oddzielając je średnikiem.
  • show (pokaż) - pokazuje całe pole formularza – po wybraniu konkretnej wartości dane pole powiązane ma się pokazać i być dostępne do dalszego wyboru w skrypcie. Pole Parametr jest tutaj nieaktywne.
  • hide (ukryj) - ukrywa całe pole formularza – po wybraniu konkretnej wartości dane pole powiązane zniknie z możliwości  dalszego wybór. Pole Parametr jest tutaj nieaktywne.

Jak już zdefiniujemy warunek to klikamy zapisz (Rys.9).

Rys. 9 – Okno z możliwością definiowania powiązań pól skryptu zaznaczonym miejscem do zapisu zdefiniowanego warunku.

Przykład:

Rysunek 10 przedstawia przykładowo zdefiniowane 4 warunki w powiązaniach skryptu.

Rys. 10 – Okno z warunkami powiązania pól

Przykład podany poniżej warunków spowoduje:

  • Warunek pierwszy - Jeżeli w polu Marka wybierzemy wartość ‘Opel’ wówczas w następnym polu formularza, będzie do wyboru dostępna tylko opcja ‘Corsa’
  • Warunek drugi i trzeci - Jeżeli w polu Marka wybierzemy wartość ‘Mazda’ to pojawi się pole formularza z możliwością wyboru koloru oraz do pola Rocznik zostanie dodana dodatkowa opcja do wyboru ‘2018’
  • Warunek czwarty – Jeżeli w polu Marka wybierzemy wartość ‘Ford’ to pole do wyboru koloru ma zniknąć

Po skończeniu warunkowania pól powiązanych należy zamknąć okno Powiązania pól i zapisać skrypt. 

Czy odpowiedzieliśmy na Twoje pytanie? Dziękujemy za opinię Wystąpił problem z przesłaniem opinii. Proszę spróbować później